آسیاتل

بازدید: 21

ضرورت بازتعریف مفاهیم و سوژه‌های دفاع مقدس

منبع : خبرگزاری ایکنا کد خبر: 1005148
گروه جهاد و حماسه: عضو شورای شعر آئینی رسانه ملی با اشاره به اینکه در عرصه سرایش شعر درباره دفاع مقدس به کلیشه‌ها مبتلا شده‌ایم،‌ تصریح کرد: در این رابطه باید به بازتعریف مفاهیم و سوژه‌های هشت سال جنگ تحمیلی پرداخته شود.

ضرورت بازتعریف مفاهیم و سوژه های دفاع مقدس

مصطفی محدثی خراسانی، عضو شورای شعر آئینی رسانه ملی در گفت وگو با خبرگزاری بین المللی قرآن(ایکنا)، در این باره که به منظور پرهیز از افتادن شعرا در ورطه تکرار چه باید کرد، گفت: یکی از محافلی که می تواند در این رویکرد اثرگذار باشد،  برپایی جشنواره ها، همایش ها و رویدادهای فرهنگی است که نقش موثری در این عرصه ایفا می کند.

وی در ادامه این مطلب افزود: باید تلاش کرد تا این گونه رویدادها را به سمت و سویی بریم که شعر دفاع مقدس در فراخوان هایی که ارائه می کنند بازتعریفی از حوزه دفاع مقدس داشته باشند. همچنین باید مصادیق و حوزه هایی که مغفول مانده اند را ارائه کنیم تا شعرا به این حوزه ها ورود کنند.

این شاعر ادامه داد: برگزارکنندگان رویدادهای فرهنگی باید به گونه ای به برپایی این همایش ها و کنگره ها بپردازند که شعرا دچار همان نگاه کلیشه ای نسبت به دفاع مقدس نشوند و در همان محدوده های پیشین ورود پیدا نکرده و کار جدید ارائه کنند. بر این اساس نیازمند بازتعریف حوزه های مفاهیم دفاع مقدس هستیم.

وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: با روی دادن این اتفاق در جشنواره ها،  فضاهای تازه ای بروز و ظهور پیدا می کند که شعرا می توانند آنها را تجربه کنند. این اتفاق حتی روی شعرایی که به جشنواره ها توجه ندارند اثر می گذارد؛ کسانی که دغدغه هایشان دفاع مقدس است، به معانی و مفاهیم جدید می پردازند و کسانی که ارتباط مستقیم با جنگ تحمیلی ندارند، از این فرهنگ متاثر می شوند.

محدثی خراسانی با اشاره به اینکه امروزه مسائل زیادی در حوزه های مختلف اجتماعی اعم از بی عدالتی و ... وجود دارد، اظهار کرد: جامعه با چنین مسائلی دست و پنجه نرم می کند و راهکار برطرف کردن این گونه مشکلات تمسک به فرهنگ ایثار و شهادت است که ارتباط جامعه و مشکلات آن با جریان دفاع مقدس را بیان می کند.

وی همچنین در این باره که به چه مبانی و مفاهیمی در کنگره ها باید پرداخته شود، گفت: باید در بیانیه هیئت داوران به این موضوع اشاره شود که انتخاب کتاب ها بر اساس میزان نوآوری آنان و پرداختن به موضوعات نوین در عرصه دفاع مقدس است. در این راستا به کتاب هایی اهمیت داده می شود که نگاهی تازه به عرصه دفاع مقدس دارند. بر این اساس شعرا به دنبال جستجوی مفاهیم تازه بر می آیند که اگر این اتفاق روی دهد، نقطه آغازی برای آینده است تا الگویی برای شعرسرایی باشد.


loading...
دانلود نرم افزار

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

تبلیغات

آسیاتک حمایت