آسیاتل

بازدید: 53

چگونه نفت به مقصد می رسد؟

منبع : فرارو کد خبر: 1004537
نفت چگونه صادر می‌شود؟ بعد از صادرات بشکه‌های نفت را چه کار می‌کنیم؟ چطور برای نفت باید مشتری پیدا کرد؟ چگونه نفت به مقصد می‌رسد؟ همه اینها سوالاتی است که در صادرات نفت برای عامه مردم مجهول است.

هفته گذشته، یک کشتی حامل یک میلیون بشکه میعانات گازی ایران در آب های چین آتش گرفت. به بهانه این حادثه تلخ، در گزارش زیر به نحوه صادرات نفت پرداخته شده است.

به گزارش جام جم، نفت چگونه صادر می شود؟ بعد از صادرات بشکه های نفت را چه کار می کنیم؟ چطور برای نفت باید مشتری پیدا کرد؟ چگونه نفت به مقصد می رسد؟ همه اینها سوالاتی است که در صادرات نفت برای عامه مردم مجهول است.

از این رو گزارشی در این زمینه تهیه کردیم تا صفر تا صد صادرات نفت را برایتان شرح دهیم. ابتدا باید سیستم محاسبه و فروش و همچنین انتقال نفت را بگوییم که چگونه انجام می شود. از نفتکش شروع کنیم.

کشتی های نفتکش که وسیله ای برای صادرات نفت است، از دور شبیه کشتی های دیگر است اما از نزدیک تفاوت های زیادی دارد. وقتی وارد نفتکش می شوید، لوله های بزرگی وسط کشتی تعبیه شده و برای ورود و خروج افراد حتی کارکنان کشتی نفتکش خط هایی مشخص شده است. این لوله ها در ابعاد مختلف قرار دارد تا نفت سریع تر تخلیه شود. کشتی های نفتکش درست همانند یک پادگان نظامی است و هیچ کسی حق ورود و خروج بدون مجوز را ندارد. افرادی که در کشتی مشغول کار هستند، در ازای هر ماه 5/17 روز مرخصی دارند اما ماموریت آنها به طور معمول سه تا چهار ماه طول می کشد و همین کار را سخت می کند.

در نفتکش های بین المللی صادرات نفت حداقل یک ماه طول می کشد و ممکن است در وسط دریا نیاز به سوخت داشته باشند. در این شرایط با قایق های تندرو که در زمینه ارسال محموله های آب و غذا و سوخت فعالیت دارند طی یک تماس تلفنی در وسط آب سوختگیری انجام می شود. در بخش زیرین نفتکش سوراخ هایی وجود دارد که منتهی به آب است و برای تعادل کشتی مورد استفاده قرار می گیرد و آب وارد قسمت مورد نظر می شود.

خدمه متخصص

هر نفتکش 20 تا 50 نفر خدمه دارد. غیر از افراد متخصص و مهندسان، آشپز و نیروهای خدماتی هم حضور دارند. مسئولیت کشتی با کاپیتان است که حکم خلبان در هواپیما و راننده در خودرو را دارد. کاپیتان علاوه بر مسیریابی دقیق باید شش دانگ حواس خود را به امنیت کشتی بدهد. اگر کوچک ترین مشکلی پیش بیاید، ممکن است صدها میلیون دلار زیان وارد شود و در مواقعی ناگوار جانشان را از دست بدهند.

سوختگیری نفتکش مانند خودرو است

بعد از تحلیل اولین مولفه برای صادرات نفت باید به مواد اصلی و چگونگی صادرات آن پرداخت. هر بشکه نفت در معاملات بین المللی معادل 159 لیتر محاسبه می شود. بشکه واحد اندازه گیری نفت است، درست همان طور که لیتر برای بنزین محاسبه می شود. کشورهای نفت خیز کالای استخراج شده خود را به فروش می رسانند و به طور معمول برای صادرات نفت یا فرآورده های نفتی خود از نفتکش استفاده می کنند. طریقه سوختگیری نفتکش ها همانند سوختگیری خودرو است. برای برخی افراد شاید این پرسش پیش بیاید که بشکه های نفت را پس از صادرات پس می گیرند یا خیر در حالی که اصلا بشکه ای در کار نیست، بلکه به عنوان یک واحد اندازه گیری نام برده می شود. به عنوان مثال برای سوختگیری خودرو وقتی نازل بنزین درون باک است و سوختگیری انجام می شود، مانیتور اعدادی را مبنی بر این که چند لیتر بنزین تاکنون وارد باک شده نشان می دهد. برای صادرات نفت هم چنین حالتی وجود دارد.

دو روش صادرات نفت

برای صادرات نفت دو روش وجود دارد که یکی تحویل در مبداء و دیگری تحویل در مقصد است. اگر کشور متقاضی نفت را در مبدا تحویل بگیرد، نفتکش به بنادر ایران اعزام می کند و همه هزینه ها از جمله حمل و نقل، بیمه و هزینه های جانبی را بر عهده می گیرد. در این روش بعد از تحویل نفت یا میعانات گازی، کشور تحویل دهنده هیچ مسئولیتی ندارد و کار تمام شده است.

نوع دیگر صادرات نفت، تحویل در مقصد است و برخی کشورها اعلام می کنند، نفت باید در بنادر کشور مقصد تحویل داده شود. ایران در زمینه تحویل در مقصد تجربه فراوانی دارد. زمانی که ایران در تحریم قرار داشت، زیرا هیچ کشوری کشتی های خود را به بنادر ما نمی فرستاد و اجازه حمل نفت ایران را نداشتند. مشتری های ما هم در آن زمان اعلام کردند، اگر نفت را در مقصد با وجود ریسک های مختلف تحویل می دهید می توانیم خریداری کنیم. در غیر این صورت خریدار نیستیم. ما هم برای این که بتوانیم نفت را صادر کنیم در مقصد تحویل می دادیم. در روش تحویل در مقصد از زمان ورود نفت به نفتکش تا زمانی که در بنادر کشور مقصد مراحل تخلیه انجام شود، همه مسئولیت با کشور صادر کننده است. در این روش همه هزینه های اعمال شده روی قیمت نفت محاسبه و دریافت می شود.

انواع بیمه نفتکش

برای صادرات نفت علاوه بر نفتکش نیاز به بیمه نیز هست. نفتکش ها و فرآورده های نفتی دو نوع بیمه دارند. یکی بیمه خود کشتی و دیگری بیمه محموله نفتی است. کشتی چه پر باشد و چه خالی بیمه می شود اما محموله کشتی نیز بیمه جداگانه دارند. بیمه محموله های نفتکش، شامل نفت یا فرآورده های نفتی اجباری است. این بیمه های اجباری هم به دو بخش اولیه و ثانویه تقسیم می شوند. بیمه های اولیه معمولا در خاک همان کشور صادرکننده است و به بیمه محلی معروف است و بیمه ثانویه یا اتکایی یک بیمه بین المللی است که دفتر اصلی آن در شهر لندن انگلستان قرار دارد. از آنجا که محموله های نفتی و فرآورده های آن ریسک بسیار بالایی دارند، اگر بیمه اتکایی نداشته باشند بیمه های محلی توانایی پرداخت خسارت در صورت بروز حادثه را ندارند.

وقتی به مقصد رسید

تا این جا از چگونگی بارگیری نفت از مبدا سخن گفتیم. همچنین گفته شد، برای حرکت باید بحث هایی مانند بیمه و امثال آن هماهنگ شده باشد، اما مهم ترین بخش ماجرا پهلوگیری در مقصد است. زمانی که کشتی های نفتکش به کشور مقصد می رسند و در بنادر آنجا پهلوگیری می کنند، شیلنگ های بزرگی به لوله های نفتکش متصل می شود و نفت را به مخازن منتقل می کند. پایش میزان حجم نفت یکی در مبدا، یکی در کشتی و دیگری در مقصد انجام می شود که این سه رقم باید با هم برابر باشد و در صورت مغایرت ممکن است مشکلات حقوقی بین المللی به دنبال داشته باشد، اما به طور معمول همه مراحل یک عدد را نشان می دهند.

نحوه دریافت پول نفت

مهم ترین بخش ماجرا دریافت پول است. به طور معمول، کشورهای خریدار نفت یک ال.سی نزد یک بانک مشترک بین المللی که مورد تایید فروشنده است، باز می کند و مبلغی پول یا اعتبار در نظر می گیرد. کشور صادرکننده نیز به استناد آن اعتبار، نفت را صادر می کند و معمولا توافق می شود که پس از یک ماه پول نفت به آن حساب مشخص واریز شود. این کار در شرایطی انجام می شود که مدارک بارگیری به تایید خریدار رسیده باشد و بعد از این مراحل مدارک فوق توسط فروشنده به بانک عامل تحویل داده می شود. پس از استعلام و تایید مدارک، پول به حساب خریدار در آن بانک و بعد از آن به بانک مرکزی به صورت دلاری واریز می شود.

مشکلات صادرات نفت

اگر نگاهی به روند فعالیت کشتی های نفتکش و خدمه آن بیندازیم، متوجه خواهیم شد، صادرات نفت به این راحتی هم نیست. اکنون می توان متوجه شد که در شرایط تحریم و در فضایی که هیچ کشوری حاضر نبود نفتکش های ایران را بیمه کنند یا خدماتی در اختیار ما قرار دهند صادرات همان 800 هزار بشکه چقدر سخت است.

تمام بخش های فوق به کار می آیند تا نفت ایران براحتی به خارج، صادر و درآمد ارزی آن، صرف توسعه و عمران کشور شود. در هر حال، همه نفتکش های ایران و همه کارگران و مهندسان و مدیران آنها، شبانه روز زحمت می کشند تا مهم ترین کالای صادراتی کشور، از مسیرهای آبی جهان عبور کند و به مقاصد برسد و سهمی در درآمدزایی کشور داشته باشد. تا پیش از این دزدان دریایی مهم ترین دغدغه بود و. حالا حوادث ناگواری که منجر به سوختن سرمایه های ملی کشور می شود. طبق نظر کارشناسان، ایران از حوادث دریایی کمی برخوردار است و دارای رتبه مناسبی در این زمینه است. در کنار مشکلات ذاتی کار در نفتکش، اتفاق اخیری که برای نفتکش ایران در آب های چین افتاده و باعث تاسف ملت ایران شده، به مشکلات خدمه نفتکش ها افزوده شده است.


loading...
 • چگونه نفت به مقصد می رسد؟


  هفته گذشته، یک کشتی حامل یک میلیون بشکه میعانات گازی ایران در آب‌های چین آتش گرفت. به بهانه این حادثه تلخ، در گزارش زیر به نحوه صادرات نفت پرداخته‌ شده است.
 • چگونه نفت به مقصد می رسد؟


  نفت چگونه صادر می‌شود؟ بعد از صادرات بشکه‌های نفت را چه کار می‌کنیم؟ چطور برای نفت باید مشتری پیدا کرد؟ چگونه نفت به مقصد می‌رسد؟ همه اینها سوالاتی است که در صادرات نفت برای عامه مردم مجهول است.
 • چگونه نفت به مقصد می رسد؟/ نحوه دریافت پول نفت


  هفته گذشته، یک کشتی حامل یک میلیون بشکه میعانات گازی ایران در آب‌های چین آتش گرفت. به بهانه این حادثه تلخ، در گزارش زیر به نحوه صادرات نفت پرداخته‌ شده است.
 • اسپانیا چگونه تبدیل به پرطرفدارترین مقصد گردشگران اروپا شد؟


  مرور چند اقدام کوچک با هدف راحتی گردشگران خارجی در شهرهای اسپانیا، نشان می‌دهد که چرا این کشور تبدیل به یکی از پرطرفدارترین مقاصد گردشگری اروپا شده‌است.
 • ویدیو / ببینید: جنگ چگونه از تایلند یک مقصد گردشگری ساخت؟ +زیرنویس فارسی


 • مقصد نفت‌کش سانچی کجا بود؟


  دولت چین هم از ابتدای این قضیه و بعد از برقراری تماس‌های ما، اقدام به تشکیل ستاد بحران کرد و همکاری بسیار خوبی را با ما داشت، ولی نوع حادثه و میزان حرارت و ارتفاع آتش و مجموعه حجم میعانات به قدری بود که امکان هرگونه دسترسی و نزدیک شدن به نفت‌کش را غی
 • ۱۰ مقصد گردشگریِ بکر و در حال رشد


  ایتالیا، استرالیا، تایلند... این ها مقصدهای مسافرتی پرطرفداری برای همه هستند، و دلایل خوبی هم برای این قضیه وجود دارد. این کشورها تاریخی غنی، فرهنگی پرانرژی و غذایی مهیج دارند.
 • تهران مقصد گردشگری نمی‌شود!


  اگر بخواهیم در باره تهران و بالقوه های گردشگری اش سخن بگوییم بی شک اولین بالقوه گردشگری فرصت پایتخت بودن است. با پایتخت شده بسیاری از کاخ ها و مراکز گردشگری امروز در آن ساخته شد.
 • پروازی به مقصد آسمان


  این هفته یادآور رنج و مرارت‌های مردم انقلابی ایران اسلامی و زخم‌های فراموش‌نشدنی آمریکا و اذنابش بر پیکره انقلاب است.
 • ظریف وین را به مقصد تهران ترک کرد


  محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه و هیات همراه که برای شرکت در اولین نشست کمیسیون مشترک برجام پس از خروج آمریکا به وین سفر کرده بود به تهران بازگشت.
 • روحانی چین را به مقصد تهران ترک کرد


 • «روحانی» تهران را به مقصد برن ترک کرد


  رئیس جمهور کشورمان در صدر یک هیأت بلندپایه سیاسی و اقتصادی تهران را به مقصد برن پایتخت سوئیس ترک کرد.
 • مراکش از مقصد سفر ایرانی‌ها حذف شد


 • این 7 مقصد آسیایی را دست کم گرفته‌اید!


  از بیابانهای بی انتها و گرم ترین کویر جهان تا سبزترین دشت و شفاف ترین آبها همگی در قاره ای به نام آسیاست که احتمالا متنوع ترین و پر رمز و رازترین قاره محسوب می شود.
 • چرا «افغانستان» مقصد داعش شد؟


  کارشناس مسائل سیاسی گفت: افغانستان به د‌لیل «شرایط امنیتی ناپاید‌ار و بی‎ثبات»، «مجاورت با پاکستان به‌عنوان یکی از کانون‎های ترویج افراط‎گرایی» و «حضور و نفوذ نظامی آمریکا د‌ر این کشور»، گزینه مناسبی برای عناصر د‌اعش محسوب می‌شود،
دانلود نرم افزار

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

گزارش آماری شبکه لرزه نگاری شهر تهران

گزارش آماری شبکه لرزه نگاری شهر تهران

گزارشی نه‌چندان دلچسب از فجر در عملکرد شش ماهه

گزارشی نه‌چندان دلچسب از فجر در عملکرد شش ماهه

گزارش بولتن نیوز از مراسم چهلمین روز معدومین حمله موشکی سپاه

گزارش بولتن نیوز از مراسم چهلمین روز معدومین حمله موشکی سپاه

گزارش

گزارش "قچار" قند را در دل سهام‌دارانش آب کرد/ رشد ۵۴۱ درصدی سودآوری

گزارش لحطه به لحظه از عملکرد آزادکاران ایران

گزارش لحطه به لحظه از عملکرد آزادکاران ایران

گزارش لحظه به لحظه از عملکرد آزادکاران ایران/ اکبری حذف شد

گزارش لحظه به لحظه از عملکرد آزادکاران ایران/ اکبری حذف شد

گزارشی ناامیدکننده از

گزارشی ناامیدکننده از "شغدیر" / پتروشیمی غدیر در شش‌ماهه، ۱۹۲ریال سود ساخت

ماموریت مرکز پژوهش‌های مجلس برای تهیه گزارش درباره «الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت»

ماموریت مرکز پژوهش‌های مجلس برای تهیه گزارش درباره «الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت»

تبلیغات

آسیاتک حمایت