آسیاتل

بازدید: 38

دلیل حمایت اروپا از برجام/ با اروپا در زمینه مسائل منطقه و توان نظامی مشکل داریم

منبع : خبرنگاران جوان کد خبر: 1004467
رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام گفت: برجام بخشی از قطعنامه شورای امنیت است و پاره کردن آن یعنی پاره کردن قطعنامه شورای امنیت.

دلیل حمایت اروپا از برجام/ با اروپا در زمینه مسائل منطقه و توان نظامی مشکل داریمبه گزارش خبرنگار گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان؛ سید عباس عراقچی معاون امور حقوقی و بین المللی وزارت امور خارجه و رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام در برنامه نگاه یک امشب اظهار کرد: اکنون بیش از یک سال است که با تلاش گسترده ترامپ برای از بین بردن یا اصلاح برجام مواجه هستیم و این اقدامات از دوران تبلیغان ریاست جمهوری وی آغاز شده است.

رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام افزود: ترامپ تلاش های زیادی برای راضی کردن اروپا و فشار بر ایران انجام داده که یکی پس از دیگری شکست خورده است.

 وی گفت: در ماه اکتبر ترامپ تصمیم گیری درباره برجام را به کنگره واگذار کرد و کنگره دو ماه تلاش کرد تحریم ها علیه ایران را بازگرداند، اما موفق نشد.

 عراقچی ادامه داد: تهدید ترامپ چیز جدیدی نیست و در ماه اکتبر هم اعلام کرده بود اگر تغییرات در برجام اعمال نشود، شخصا وارد قضیه خواهد شد و برجام را خاتمه خواهد داد.

 معاون وزیر خارجه با بیان اینکه یک صف بندی دیپلماتیک بین ما و آمریکا جریان داشت، تصریح کرد: ما در جبهه های مختلفی با آمریکا مواجه هستیم و در یک سال گذشته نبرد دیپلماتیک بین ما و این کشور وجود داشته و آنها میخواستند ما را وارد به مذاکره مجدد کنند.

  عراقچی گفت: در این نبرد دیپلماتیک جمهوری اسلامی متحدین آمریکا را جدا کرد و این کشور را در انزوای کامل قرار داد.

 وی با اشاره به اینکه هیچ کسی در از بین بردن برجام با آمریکا همراه نیست، افزود؛ اروپایی ها اعلام کردند برجام متعلق به جامعه بین الملل است و اگر از بین برود دیگر کسی در دنیا به ما اعتماد نخواهد کرد.

 معاون وزیر امور خارجه ادامه داد: بعد از سخنان تندی که ترامپ در ماه های گذشته علیه ایران مطرح کرد، موگرینی نماینده عالی سیاست خارجی اروپا  خیلی قاطع برخلاف ترامپ صحبت و از برجام دفاع کرد.

 عراقچی بیان کرد: برجام از استحکام درونی برخوردار است و پاره کرده آن به راحتی ممکن نیست.

 وی تاکید کرد: برجام بخشی از قطعنامه شورای امنیت است و پاره کردن آن یعنی پاره کردن قطعنامه شورای امنیت، به همین دلیل هم اروپایی ها و جامعه بین الملل در حمایت از برجام صف کشیدند و به صورت قاطعی جلوی ترامپ ایستادند.

 عراقچی گفت: در یکسال گذشته ما ترامپ را در عرصه های مختلف منزوی کردیم و در جلسه اخیر شورای امنیت هم که با تلاش نیکی هیلی علیه ایران برگزار شد، شاهد بودیم که این جلسه به حمایت از ایران و برجام تبدیل شد.

 وی تصریح کرد: پنجشنبه گذشته موگرینی در بروکسل از وزرای خارجه آلمان، انگلیس و فرانسه دعوت کرد و آنها با ایران جلسه ای تشکیل دادند در نهایت اروپایی ها اعلام کردند از برجام حمایت می کنند و ایران باید از منافع این توافق استفاده کند.

 معاون وزیر امور خارجه با بیان اینکه جنگ زرگری و پلیس خوب و بد کردن حد و اندازه دارد ،اظهار کرد: نمی شود رئیس جمهور کشوری مثل آمریکا یکسال تمام حیثیت خود را برای هدفی بگذارد و بگوید برجام را پاره می کنم و بعد از این مدت ناتوان بماند، بنابراین این دیگر جنگ زرگری و تقسیم کار بین اروپا و آمریکا نیست.

 وی با اشاره به اینکه ۱۰ گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی پایبندی ایران به برجام را تایید می کنند، تاکید کرد: بزرگ ترین اشتباه این است که بگوییم ایران به خاطر منافع اقتصادی از برجام حمایت می کند.

 عراقچی افزود: حجم مبادله ایران و اروپا در سال به ۲۰ میلیارد نمی رسد، در حالی که حجم تجارت اروپا و آمریکا بیش از 600 میلیون دلار است.

وی با بیان اینکه دلیل حمایت اروپا از برجام منافع اقتصادی نیست، بیان کرد: اتحادیه اروپا هماهنگ کننده برجام و مذاکرات هستند و نهایتا برجام یک دستاورد سیاست خارجی اتحادیه اروپاست.

 عراقچی متذکر شد: حفظ برجام به معنای حفظ اعتبار کل غرب و اروپاست.

 معاون وزیر امورخارجه با اشاره به اینکه اهمیت برجام برای اتحادیه اروپا اهمیتی امنیتی است، تاکید کرد: اروپایی ها معتقدند بدون برجام منطقه خاورمیانه منطقه امنی نخواهد بود.

وی با بیان اینکه اروپا امنیت خود را با امنیت خاورمیانه در ارتباط می داند،گفت: اروپایی ها به دلیل نگرانی از موج جدید مهاجرت، در بیانیه های خود دائما بر بعد امنیتی برجام تاکید می کنند.

عراقچی با بیان اینکه برجام در عرصه های مختلفی تحریم های ایران را از بین برده است، افزود: در حوزه انرژی، تحریم ها رفع و فروش نفت به حالت عادی برگشته است.

 معاون ظریف ادامه داد: نفت ما مشکلی ندارد و از آغاز سال ۹۶، نزدیک به 40 میلیارد دلار نفت فروخته ایم که پول آن به بانک مرکزی برگشته و مصروف کشور شده است.

وی با بیان اینکه در حوزه حمل و نقل که تحریم ها کشتیرانی ما را قفل کرده بود و هواپیماهای ما دچار مشکل بودند ، مشکلات ما حل شده است، خاطرنشان کرد: اکنون کشتی های ما بیمه هستند و بیش از 11 هوایپیمای جدیدی که خریداری کردیم وارد کشور شده است.

در حال تکمیل...

 


loading...
دانلود نرم افزار

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

گزارش آماری شبکه لرزه نگاری شهر تهران

گزارش آماری شبکه لرزه نگاری شهر تهران

گزارشی نه‌چندان دلچسب از فجر در عملکرد شش ماهه

گزارشی نه‌چندان دلچسب از فجر در عملکرد شش ماهه

گزارش بولتن نیوز از مراسم چهلمین روز معدومین حمله موشکی سپاه

گزارش بولتن نیوز از مراسم چهلمین روز معدومین حمله موشکی سپاه

آخرین وضعیت گزارش «حادثه سقوط هواپیمای تهران - یاسوج»

آخرین وضعیت گزارش «حادثه سقوط هواپیمای تهران - یاسوج»

مراقب تخفیف‌های خارج از عرف فروشگاه‌های اینترنتی باشید/ مسدودسازی چند سایت متخلف به کمک گزارش‌های مردمی

مراقب تخفیف‌های خارج از عرف فروشگاه‌های اینترنتی باشید/ مسدودسازی چند سایت متخلف به کمک گزارش‌های مردمی

گزارش لحظه به لحظه از نتایج آزادکاران ایران

گزارش لحظه به لحظه از نتایج آزادکاران ایران

گزارش

گزارش "قچار" قند را در دل سهام‌دارانش آب کرد/ رشد ۵۴۱ درصدی سودآوری

گزارش لحطه به لحظه از عملکرد آزادکاران ایران

گزارش لحطه به لحظه از عملکرد آزادکاران ایران

تبلیغات

آسیاتک حمایت