آسیاتل

بازدید: 42

ترس از پزشک در کودکان، راهکارهای موثر برای والدین

منبع : نی نی بان کد خبر: 1004313
ترس از پزشک در کودکان رایج است و دلیل آن دردی است که احتمالا کودک یک‌بار حین تزریق دارو حس کرده است.
بسیاری از والدین شکایت می کنند که فرزندشان از پزشک می ترسد و هنگام ورود به مطب یا درمانگاه یا بیمارستان گریه می کند و جیغ میزند، چه برسد به اینکه بخواهند برایش تزریقی انجام دهند. ترس از پزشک در کودکان رایج است و دلیل آن دردی است که احتمالا کودک یک‌بار حین انجام آزمایش یا واکسیناسیون یا تزریق دارو حس کرده و این درد همزمان شده با بوی الکل و روپوش سفید و درمانگاه و حضور پزشک! به دنبال این مسئله کودک به مسائل مشابه شرطی میشود و به آنها اضطراب شدید و ترس نشان می دهد اما این ترس غیر‌عادی نیست. برخی رفتارها و حرف‌های والدین نیز باعث تشدید ترس کودکان از پزشک می شوند. 

«اگه سر و صدا کنی، می بریمت دکتر آمپولت بزنه!»
این ترس دیگر فقط با بیماری ارتباط پیدا نمی کند و کودک گمان می کند هر لحظه ممکن است او را برای آمپول‌زدن نزد پزشک ببرند. نباید کودک را تهدید کرد که به دلیل کار اشتباه و به عنوان تنبیه به او آمپول‌ زده میشود.

«خودتو بپوشون. اگر کلاه نذاری و سرما بخوری می بریمت آمپول بزنی!»
به جای استفاده از جمله‌های منفی، بهتر است به کودک بگوییم: «خودتو بپوشون تا سالم‌تر بمونی». ترساندن کودک از بیماری نتایج ناخوشایندی حتی در بزرگسالی دارد.

«ای وای مریض شدی؟ حالا چیکار کنم؟»
شاید دیده باشید برخی بزرگسالان با مشاهده کوچک‌ترین علایم بیماری بی تابی نشان میدهند و کار و زندگیشان را تعطیل میک نند و در خانه می خوابند. این واکنش ریشه در رفتارهای اشتباه والدین در کودکی دارد. والدین این افراد همان‌هایی هستند که در برابر بیماری فرزندشان بسیار مضطرب می شوند، بی تابی می کنند و حتی پا‌به‌پای فرزندی که آمپول میزند، گریه می کنند. وقتی فرزندمان بیمار می شود، باید او را دلداری دهیم و بگوییم: «خیلی زود خوب می شوی!». یا مثلا «من هم بچه بودم زیاد مریض می شدم». همدردی در کاهش ترس بسیار موثر است. واکنش‌های شدید مثل اینکه «حالا چه کنیم؟» باعث می شود کودک فکر کند بیماری مهلکی دارد و اعتماد به نفسش پایین میآید.

«آمپول که درد نداره، نترس!»
یکی از شیوه‌های نامناسبی که والدین به کار می برند، بی اهمیت جلوه دادن موضوع و بیان دروغ‌هایی مثل اینکه آمپول درد نداره است. تزریق عملی دردناک است اما برخی افراد تحمل درد بیشتری دارند و برخی کمتر. باید از بیان این جمله که «آمپول درد نداره!» خودداری کرد زیرا هنگام تزریق کودک متوجه میشود که آمپول درد دارد و والدین به او دروغ گفته‌اند و این موضوع باعث بی اعتماد شدن کودک به والدین و پزشک و مسائل مربوط به بیماری می شود. راه‌حل درست این است که به کودک بگویید آمپول درد دارد اما درد آن قابل‌تحمل است. برای کاهش درد آمپول می توان از شیوه‌های تجسمی و بازی استفاده کرد. نقش بازی کردن یکی از شیوه‌های خوب است که کودک با اجرای نمایش در موقعیت واقعی قرار می گیرد. تجسم زنبوری که نیش می زند یا دکتر‌بازی در خانه و آمپول زدن به عروسک یا نقاشی کردن ماجرا یا خواندن کتاب می تواند کودکان زیر ۸ سال را برای رفتن نزد پزشک یا آمپول زدن آماده کند.

«دکتر آمپول ننوشته!»
برخی والدین در مورد اتفاقی که قرار است بیفتد، هیچ توضیحی به کودک نمی دهند. حتی وقتی کودک می پرسد پزشک آمپول تجویز کرد یا نه، به دروغ برای آنکه جلوی گریه او را بگیرند، می گویند نه! اما بعد او را برای زدن آمپول می برند. این موضوع به شدت روی اعتماد کودک به والدین تاثیر منفی می گذارد. بسیاری از مشکلات شخصیتی و بیماری ها در بزرگ‌سالی ریشه در همین بی اعتمادی کودک به والدین دارد. اگر پزشک آمپول تجویز کرد، به کودک حقیقت را بگویید.

«گریه نکن. آبرومون رفت. ساکت شو!»
بهتر است از بیان این جمله و جمله‌هایی مشابه خود‌داری کنیم چون کادر پزشکی می دانند که گریه کودک در این شرایط طبیعی است و آن را به پای مشکل تربیتی نمی گذارند. اگر جلوی گریه کودک را بگیرید، یک واکنش هیجانی اشتباه را تجربه می کند که در آینده تاثیر منفی بر او خواهد گذاشت. به جای آنکه بگویید: «گریه نکن» بگویید: «آمپول درد داره اما میتوانی تحمل کنی. اگه خواستی گریه کن، اگر هم خواستی دست منو بگیر و فشار بده!».

تشویق جواب می دهد
اگر با وجود رعایت تمام توصیه‌ها، فرزندتان همچنان از پزشک می ترسد و نمی پذیرد که وارد اتاق پزشک یا تزریقات شود، باید از تشویق استفاده کنیم؛ مثلا اگر همکاری کرد، برای او هدیه بخرید یا خوراکی مورد علاقه‌اش را به او بدهید یا برای بازی به پارک بروید. متاسفانه در برخی موارد این شیوه هم جواب نمیدهد. اگر ترس در کودکی به حدی شدید باشد که مانع معاینه پزشک یا مانع تزریق آمپول شود، این ترس غیر‌طبیعی است. در این موارد با مراجعه به روان‌شناس و به کار‌گیری تکنیک‌های رفتار‌درمانی، ترس کودک کم و گاهی حذف می شود اما به هر حال ترس در مقابل درد طبیعی است.

loading...
 • ترس از پزشک در کودکان، راهکارهای موثر برای والدین


  ترس از پزشک در کودکان رایج است و دلیل آن دردی است که احتمالا کودک یک‌بار حین تزریق دارو حس کرده است.
 • راهکارهای هماهنگ شدن والدین برای تربیت کودکان را می دانید؟


  سلامت نیوز:یک روانشناس با تأکید بر این که فرزندان اختلاف بین پدر و مادر را خیلی زود کشف می کنند، گفت: زوجین برای تربیت سالم باید هماهنگ باشند. به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، فرناز امیراصلانی اظهار کرد: یکی از اتفاقاتی که معمولاً در همه خانو
 • راهکارهای هماهنگ شدن والدین برای تربیت کودکان را می‌دانید؟


  یک روانشناس با تأکید بر این‌که فرزندان اختلاف بین پدر و مادر را خیلی زود کشف می‌کنند، گفت: زوجین برای تربیت سالم باید هماهنگ باشند.
 • حفظ آرامش کودکان، راهکارهای موثر


  فرزندتان باید منظور والدین از آرام نشستن را بفهمند و بسیار اهمیت دارد که والدین در مورد انتظارشان واقع بین باشند.
 • درمان دروغگویی کودکان، راهکارهای موثر


  به جای به کار بردن جملاتی مانند اینکه « نمیتونم بهت اعتماد کنم» بگویید « من میدونم که تو نمیخواستی دروغ بگی اما وقتی که دروغ میگی به احساسات من لطمه میزنی و من و غمگین میکنی، میتونی تلاش کنی که بیشتر راست بگی؟»
 • پرورش خلاقیت در کودکان، راهکارهای موثر


  پیشرفت بشر نیازمند خلاقیت بزرگسالان است و احتمال انجام کارهای خلاق در افرادی بیش تر است که در کودکی مهارت و انگیزهء خلاقیت آن ها پرورش یافته باشد.
 • ایجاد انگیزه در کودکان، راهکارهای والدین


  انگیزه در کودکان موتور محرکی است که باعث می شود از عهده فعالیت های مختلف برآید و به سوی موفقیت و هدفش در زندگی پیش برود.
 • تقویت حافظه کودکان دبستانی، راهکارهای موثر


  اشکان با ناراحتی رو به مادرش گفت: "آخه یادم نمی‌مونه، کاش با یک بار خوندن، مطلب رو می‌فهمیدم و فراموش نمی‌کردم. می‌دونم حافظه‌ام مشکل داره."
 • برطرف کردن تب کودکان، راهکارهای خانگی اما موثر


  تب واکنش طبیعی بدن در برابر حمله ارگانیسم‌های مهاجم و بیگانه و عوامل عفونت‌زا است که به ویژه در کودکان می‌تواند خطرناک باشد و در موارد شدید حتما باید تحت درمان دارویی قرار گیرد.
 • تیک های عصبی در کودکان، رفتار والدین موثر است؟


  تیک ها معمولا در سالهای آخر کودکی دیده می شوند. اما در سالهای دیگر نیز می توان این اختلال را مشاهده کرد.
 • تنظیم خواب کودکان، اقدامات موثر والدین


  شیرخواران به اندازهٔ نیاز خود می خوابند. اما، دو ساله ها، نه. آنها ممکن است بر اثر هیجان مفرط ،کشمکش، یا ترس های مختلف بیدار بمانند.
 • عوامل موثر در چاقی کودکان، تاثیر رفتار والدین


  دعوای پدر و مادر افزون بر ایجاد استرس و پرخاشگری در کودکان سبب برهم خوردن تناسب اندام و چاقی در آن‌ها می‌شود.
 • راهکارهای موثر برای درمان جای جوش


  یکی از مشکلاتی که بیشتر افراد جامعه با آن درگیر هستند، از بین بردن جای جوش یا اسکار می باشد. یکی از روش هایی که برای درمان جای جوش این روزها پیشنهاد می شود استفاده از روش میکرودرم می باشد. در این مقاله از دکتر سلام ۴ روش موثر برای از بین بردن جای جوش
 • راهکارهای موثر برای پرورش کودک شاد


  سلامت نیوز:پرورش کودک شاد و بالا بردن انگیزه آنها در زندگی برای والدین ممکن است بسیار سخت و چالش برانگیز باشد. پرورش کودک شاد به روش هایی که احساس شادی را در او برانگیخته کند، صرفا با دانستن اصول اولیه انجام نمی شود. برای پرورش کودک شاد باید تغییرات
 • راهکارهای بسیار موثر طب سنتی برای زیبا شدن فرزند


  سلامت نیوز:در زیبا شدن فرزند، عوامل مهمی تاثیرگذار و دخیل هستند که مهمترین این عوامل شامل فصل ، ماه، روز و حتی ساعت نطفه گذاری است؛ در این مطلب برخی راهکارهای بسیار موثر طب سنتی برای زیبا شدن فرزند تشریح شده است. به گزارش سلامت نیوز به نقل از تسنی
دانلود نرم افزار

پربازدیدترین اخبار

گزارش ها

گزارش کامل برنامه نود/ بیرانوند، سید جلال را کنار زد

گزارش کامل برنامه نود/ بیرانوند، سید جلال را کنار زد

گزارش ویژه گاردین از گروه تروریستی منافقین

گزارش ویژه گاردین از گروه تروریستی منافقین

اختتامیه جشنواره بین المللی فیلم کوتاه/ گزارش تصویری

اختتامیه جشنواره بین المللی فیلم کوتاه/ گزارش تصویری

تبلیغات

آسیاتک حمایت